3 minuty čtení
Vedle standardní inspekční činnosti může Česká školní inspekce ČR prošetřovat i konkrétní stížnosti podané žákem či jeho zákonným zástupcem. V takovém případě ČŠI výsledek šetření stížnosti předává k dalšímu řízení zřizovateli školy, který je odpovědný za vyřízení stížnosti a přijetí případných opatření k nápravě. Proti výsledku šetření stížnosti však zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon žádnou možnost podání opravného prostředku nenabízí (jako u standardní inspekční činnosti).
V případě, že pracovník ČŠI věc posoudí nesprávně, je v praxi velmi obtížné dosáhnout změnu stanoviska. Situace je o to nepříjemnější, že ČŠI výsledek šetření stížnosti vždy ex lege „napráší“ zřizovateli školy. Přestože zřizovatel není právním názorem ČŠI vázán, s ohledem na její autoritu, bude tento názor přejímat.
Jak se tedy bránit? Inspekční činnost ČŠI se v zásadě řídí zákonem č. 255/2012 Sb., kontrolním řádem. Před kontrolním řádem se však upřednostní speciální úprava ve školském zákoně. Kontrolní řád se pak použije podpůrně. Pokud některé záležitosti neupravuje ani kontrolní řád, použije se správní řád.
S ohledem na skutečnost, že výše uvedené právní předpisy neposkytují jiný prostředek ochrany, je přípustné podání stížnosti podle ust. § 175 správního řádu. Toto ostatně dovozuje i Veřejný ochránce práv na straně 7 ve své „Zprávě o šetření z vlastní iniciativy ve věci prošetřování stížností Českou školní inspekcí ze dne 13.7.2017,sp. zn.: 4043/2016/VOP/VB-14169/2017“ online dostupné
zde. V případě, že by ani na základě ust. § 175 správního řádu nechtěl ředitel příslušného inspektorátu výsledek šetření stížnosti přezkoumat, nenechte se odradit a s odkazem na principy dobrém správy trvejte na vyřízení Vaší stížnosti.
Klíčová ustanovení:
- § 174 odst. 6 školského zákona
- § 175 správního řádu
3.11.2019